Redukcja tkanki tłuszczowej – najskuteczniejsze metody

0
633

Redukowanie tkanki tłuszczowej to długotrwały i wymagający ciężkiej pracy proces. Żeby skutecznie spalić zbędny tłuszcz należy zmienić swoje nawyki, zacząć aktywnie trenować i zdrowiej się odżywiać? Ale czy na pewno to wystarczy? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Dieta to podstawa

Różnego rodzaju portale przekrzykują się nawzajem, że do skutecznego spalenia tkanki tłuszczowej nie wystarczy tylko zrezygnować ze słodyczy na rzecz owoców i warzyw, ale także zrezygnować z węglowodanów czy tłuszczów. Tymczasem prawda wygląda tak, że ani tłuszcze, ani cukry nie tuczą jeśli są spożywane z umiarem. I to jest najważniejszy punkt diety na redukcję tkanki tłuszczowej.

Tyjemy od nadmiaru kalorii, których nasz organizm nie jest w stanie spalić. Niestety, obecnie dieta większości ludzi wygląda tak, że jemy cokolwiek tuczącego, byle tylko poczuć się syci i nie tracić czasu na długie przygotowanie posiłku. Niestety, jeśli chcemy zrzucić tkankę tłuszczową, musimy skupić się bardziej na tym co jemy i zmniejszyć kalorykę spożywanych posiłków.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie warto korzystać z wszystkich cudownych diet, przypominających głodówki. Może i przyniosą one krótkoterminowe efekty, ale jednocześnie straszliwie niszczą organizm. Ostatecznie kilogramy i tak wracają, gdyż przy tego typu dietach nasz metabolizm zwalnia i hormony nie działają tak jak powinny, więc gdy tylko wrócimy do spożywania tego co przed głodówką, organizm nie jest w stanie sobie z tym poradzić i odkłada wszystko w postaci tkanki tłuszczowej.

W ciągu tygodnia nie powinniśmy tracić na wadze więcej niż 0,5-1 kg.

Najczęściej popełniane błędy:

  1. Omijanie posiłków – Omijanie posiłków jest dużym błędem, gdyż powinniśmy zapewnić organizmowi stały dopływ energii. Jeść powinniśmy regularnie, ale niewiele. W ten sposób organizm nie czuje potrzeby magazynowania zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej ani nie jest do tego zmuszany. Zbyt długie przerwy spowalniają metabolizm i zwiększają apetyt, co przekłada się na to, że przy następnym posiłku zjemy więcej niż powinniśmy.
  2. Za dużo węglowodanów prostych – O ile same węglowodany nie tuczą, jeśli spożywamy je w racjonalnych ilościach, tak powinniśmy nieco ograniczyć cukry proste. Powinny one pojawiać się w naszej diecie jedynie w trakcie i po intensywnym wysiłku, w celu szybkiego dostarczania energii do organizmu i odbudowania zapasów glikogenu mięśniowego. Jeśli zrezygnujemy z słodzonych napojów, mocno przetworzonych produktów i białego cukru – redukcja tkanki tłuszczowej nastąpi szybciej.
  3. Zbyt restrykcyjna dieta – Dieta nie ma powodować niechęci i zrezygnowania. Żeby przynosiła sukcesy, powinna jednocześnie poprawiać humor i zwiększać motywację. Wiele osób rezygnuje z jakichkolwiek pokus, po czym szybko rezygnuje z diety, gdyż nie ma siły dłużej jej prowadzić. Tymczasem zjedzenie pizzy czy innego fast-fooda raz na jakiś czas naprawdę nie zaszkodzi. Musimy tylko pamiętać, by nie przesadzać.

Trening też jest ważny

Trening powinien być przede wszystkim regularny. Powinniśmy trenować zgodnie z planem, nawet jeśli danego dnia nie mamy ochoty na wysiłek fizyczny. Spalanie tkanki tłuszczowej wymaga konsekwencji.. Należy także pamiętać, że sam ruch nie spala tkanki tłuszczowej, ale przyspiesza metabolizm, pobudza hormony i tworzy deficyt kaloryczny, sprzyjający chudnięciu.

Odpowiedni trening powinien łączyć w sobie elementy cardio i treningu siłowego. Wtedy przyniesie on najlepsze efekty. Decydując się na wysiłek fizyczny należy pamiętać, że nie ma lepszego i gorszego sportu. Najważniejszy przy wyborze dyscypliny, którą będziemy uprawiać, jest to czy ją lubimy. Najlepiej będzie zdecydować się na jeden lub dwa treningi siłowe w ciągu tygodnia, a do tego dołożyć treningi cardio w postaci biegania, jazdy na rowerze, pływania lub cokolwiek innego co sprawia nam przyjemność.

Najczęściej popełniane błędy:

  1. Zbyt lekki trening – W miarę upływu czasu nasza forma rośnie, więc trening, który stosowaliśmy na początku, nie będzie już tak skuteczny po miesiącu czy dwóch. Organizm potrzebuje stałego zwiększania obciążania. Jeśli bieg na 5 km nie jest już problemem to należy zwiększyć tempo lub dołożyć kolejny kilometr. Trening przyniesie efekt tylko wtedy jeśli się zmęczymy.
  2. Przytłoczenie treningami – Zdarzają się dni, w których dostaliśmy w kość w pracy i naprawdę nie mamy ochoty na wykonanie treningu. Wtedy warto odpuścić, ale nie całkiem. Zamiast intensywnych interwałów na bieżni, lepiej wybrać się na spokojny spacer. Dużym problemem jest także przeładowanie planu treningami. Odchudzanie nie polega także na aktywności fizycznej przez cały czas. Jednego dnia nie musimy więc iść na siłownię, basen i jeszcze, do tego, biegać.

Zwalczanie nawyków

Żeby redukcja tkanki tłuszczowej postępowała szybciej i sprawniej, warto przyjrzeć się także swoim nawykom. Bardzo często zdarza się, np. że po trudnym i męczącym dniu w pracy, wracamy do domu i jemy wszystko co tylko wpadnie nam pod rękę, by zrzucić z siebie stres. Postępując w ten sposób do niczego nie dojdziemy, warto więc podjąć walkę z szkodliwymi zwyczajami i przekuć je w coś pozytywnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here