Otyłość brzuszna – zagrożenia

0
571
Otylość brzuszna

 

Otyłość brzuszna niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Jest to bardzo skomplikowana dolegliwość, która może przeszkadzać ludziom w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz tego może również doprowadzić do:

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • zaburzeń przemiany materii.

Nic dziwnego, że osoby zmagające się z takim typem otyłości powinny jak najszybciej reagować na przypadłość i udać się do specjalisty po poradę. Zdiagnozuje on pacjenta i podejmie odpowiednie leczenie, tak aby wyeliminować schorzenie i poprawić stan zdrowotny zainteresowanego. Oczywiście nie stanie się to od razu, ponieważ na efekty takiego leczenia trzeba będzie trochę poczekać. Najważniejsze jest jednak to, aby nie lekceważyć tego problemu, gdyż może się on jeszcze bardziej rozwijać. Nieleczona otyłość brzuszna może doprowadzić do licznych chorób serca, ale też naczyniowych. Można na tym nie tylko utracić zdrowie, ale też nawet życie.

Mniejsza sprawność ruchowa

Osoby borykające się z takim problemem cechują się przede wszystkim zdecydowanie mniejszą sprawnością ruchową. Jest to bardzo przykre, ponieważ dotyczy także młodych osób, a czasami nawet dzieci. Rodzice powinni więc zwracać uwagę na to, co jedzą ich dzieci, odżywianie jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na otyłość brzuszną. Jeśli ktoś nie zwraca uwagi na to, co je na co dzień, wtedy też naraża się na poważne problemy ze zdrowiem, które potem będą trudne do wyeliminowania. Poza tym osoby otyłe bardzo często nie są akceptowane przez swoje naturalne środowisko, w którym się obracają. Tyczy się to zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej. Najgorzej mają dzieci, które są wyśmiewane i nietolerowane, przez co mogą czuć się wyobcowane ze społeczeństwa. Oczywiście przekłada się to na obniżone samopoczucie, pojawienie się depresji, czy też w najlepszym przypadku brak chęci chodzenia do szkoły. Dorośli również zmagają się z takimi problemami i często nie potrafią sobie sami z nimi poradzić, konieczna jest niekiedy wizyta u psychoterapeuty.

Wady postawy

Negatywnym następstwem otyłości brzusznej są także różne wady postawy, które są dla wielu osób powodem do wstydu. Oczywiście do takich spraw nie powinno podchodzić się w ten sposób, lecz ludzie popadają w kompleksy i za bardzo nie potrafią sobie radzić z nową sytuacją, w której się znaleźli. Ważne w tym wszystkim jest wsparcie ze strony rodziny, ale też zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wiadomo, że takie zmiany są dość trudne do wprowadzenia z dnia na dzień, ale nawiązanie współpracy z doświadczonymi lekarzami i dietetykami będzie strzałem w dziesiątkę. Wtedy można sobie pomóc i zadbać o swoje zdrowie, a także zlikwidować otyłość brzuszną bez żadnych skutków ubocznych. Ludzie z takim schorzeniem coraz częściej popadają także w różne zaburzenia emocjonalne, nie czują się pewnie w towarzystwie, nie są zbyt otwarte, nie wychodzą do ludzi. Zdecydowanie najchętniej spędzają wolny czas w swoich domach, na czym na pewno każdy traci.

Gromadzenie się tłuszczu w skórze i narządach wewnętrznych

Otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna głównie z tego względu, że tłuszcz gromadzi się nie tylko w skórze, ale też w wielu różnorodnych narządach wewnętrznych, są wśród nich:

  • mięśnie szkieletowe,
  • trzustka,
  • wątroba,
  • serce.

Takie symptomy są bardzo niepokojące, więc jeśli ktoś zacznie się gorzej czuć w swoim ciele i zauważy, że jest go dużo więcej powinien udać się na wizytę do lekarza. Dzięki temu można odpowiednio szybko zareagować na pogarszający się stan zdrowotny. Wiele osób to lekceważy, a potem prowadzi to np. do miażdżycy, a nawet do zawału serca. Występować mogą też różne nowotwory, ale też prostata, więc widać wyraźnie, że troska o własne zdrowie może przynieść zainteresowanym wiele korzyści. Problemy z otyłością nie są powodem do wstydu, czasami nie ma się na to większego wpływu, ale każdy ma wpływ na to, jak wygląda leczenie takiego schorzenia. Brak wizyty u lekarza oznacza duże ryzyko.

Zmiana stylu życia

Podstawową opcją na którą można się zdecydować jest zmiana stylu życia. Przede wszystkim do swojego organizmu nie powinno dostarczać się zbyt dużej ilości tłuszczów oraz węglowodanów. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę. Samodzielnie można sprawdzić w domu, czy u danej osoby występuje otyłość brzuszna, czy też może nie ma się jeszcze żadnych problemów do zmartwień. Wystarczy zmierzyć się w talii zwykłą miarą krawiecką, maksymalne wartości w tym przypadku wynoszą:

  • 88 cm u kobiet,
  • 94 cm u mężczyzn.

Jeśli wartości te są przekroczone wtedy można już mówić o otyłości brzusznej i powinno się jak najszybciej udać do lekarza, aby wprowadzić jakieś leczenie i zmianę nawyków żywieniowych. Wiadomo, że przyda się też zdecydowanie więcej aktywności ruchowej, jednak niektórzy wymigują się tym, że są zbyt zapracowani i nie mają czasu na to, aby udać się po pracy trochę pobiegać, pojeździć na rowerze lub też popływać. Każdy jednak odpowiada za swoje życie i warto dbać o zdrowie, ponieważ brak reakcji może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here