nogi

Wylecz żylaki dzięki skleroterapii!

Problem żylaków i innych objawów przewlekłej niewydolności żylnej dotyka wielu ludzi. Z tego typu schorzeniami możemy walczyć za pomocą zabiegu skleroterapii. Na czym dokładnie polega? Na ile jest to skuteczna metoda i co warto o niej wiedzieć?

Skleroterapia – na czym polega działanie?

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu w zmienione chorobowo miejsca roztworu o właściwościach zamykających ściany krwionośne, powodującego obrzęk ściany naczyniowej. Działanie to skutkuje zamknięciem naczynia – zredukowany jest w ten sposób przepływ krwi w naczyniu. Wstrzyknięty preparat wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia; powstaje wtedy w jego miejscu skrzeplina, która ulega zwłóknieniu – następstwem tego działania jest zamknięcie światła naczynia. Brak ciśnienia w naczyniu skutkuje zniknięciem żylaka. Wskazaniami do zabiegu z pewnością jest występowanie żylaków naczyniowych, głębokich, żylaków po zabiegach operacyjnych, pajączków, żył siateczkowatych, niewielkich wad naczyniowych (np. naczyniaków jamistych), niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej i owrzodzenia żylakowego. Zaletą zabiegu jest mniejsza inwazyjność niż w przypadku operacji i niewielka bolesność. Odpowiednio przeprowadzony zapewnia zadowalający efekt i powrót do sprawności po kilku miesiącach od zabiegu.

Przebieg zabiegu

Pierwszym etapem jest postawienie przez lekarza właściwej diagnozy, która kwalifikuje do podjęcia zabiegu. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań pacjent może podejść do wykonania zabiegu po przeprowadzeniu przez lekarza USG żylnego dopplerowskiego. Zabieg przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej SkinClinic trwa od 15 do 30 minut i polega na miejscowym wstrzyknięciu roztworu. Stosuje się w trakcie jego przeprowadzania znieczulenie miejscowe bądź zewnątrzoponowe. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, przy odpowiednim wykonaniu nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, a także stany chorobowe organizmu takie jak miażdżyca kończyn dolnych, nowotwór, choroba reumatyczna, przewlekła niewydolność żylna. Zabiegu zależy zaniechać także przy zbyt dużych żylakach lub przebytej zakrzepicy w układzie żył głębokich. Zrezygnować należy także w przypadku zbyt zaawansowanego wieku pacjenta.

Ewentualne powikłania i działania po zabiegu

Powikłania po odpowiednio wykonanej skleroterapii występują niezmiernie rzadko. Możliwe jest jednak wystąpienie przebarwień, zakrzepicy żył głębokich, zapalenia żył, martwicy tkanek czy wstrząsu uczuleniowego. Wiele zmian goi się samoistnie. Po zabiegu natomiast niezbędne jest noszenie opaski uciskowej przez okres minimum jednego miesiąca. Ponadto powinno się brać kąpiel jedynie pod prysznicem w letniej wodzie i pamiętać o aktywności fizycznej – należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. Odpowiednie wykonanie zabiegu gwarantuje osiągnięcie zamierzonego efektu i odpowiedni powrót do codziennych aktywności w przeciągu kilku miesięcy od zabiegu.

Więcej informacji na temat zabiegu skleroterapii i pozostałej ofercie kliniki SkinClinic znajdziesz pod adresem: www.skinclinic.pl.