skóra

Wargi sromowe w ciąży i po porodzie

Ciąża to rewolucja nie tylko w psychice kobiety, która musi przygotować się na wcielenie się w nową rolę – matki, ale również wielkie zmiany zachodzące w jej organizmie. Szczególnie w tym czasie wzmożonej pracy ulegają okolice intymne, które przygotowują środowisko dla rozwijającego się płodu. W tym czasie w organizmie kobiety szaleje burza hormonów, podobnie jak w okresie dojrzewania czy przekwitanie. Z tymi szaleńczymi zmianami wiąże się wiele skutków, które dla większości przyszłych mam bywają bardzo uciążliwe, można jednak skutecznie zminimalizować ich działanie, a po porodzie zupełnie zneutralizować.

Jak zmieniają się wargi sromowe podczas ciąży?

Typowe dla okresu ciąży jest zdecydowanie większa objętość krwi, która w tej sytuacji musi prawidłowo dotlenić nie tylko organizm matki, ale również rozwijającego się dziecka. Przyjmuje się, że w tym czasie ilość krwi w kobiecym organizmie może się zwiększyć nawet o połowę. Oczywiście większość krwi przyszłej mamy porusza się w obrębie macicy i narządów płciowych, przez co można zaobserwować opuchnięcie warg sromowych, a także zmianę ich koloru na intensywniejszy. Kolejnym zaliczanym do mniej przyjemnych dolegliwości w ciąży, szczególnie występujących w pierwszym trymestrze zalicza się zdecydowane zwiększenie wydzielającej się z pochwy wydzieliny. Niektóre z ciężarnych kobiet przyznają, że muszą wtedy kilkakrotnie zmieniać bieliznę lub stosować specjalne wkładki, aby zachować komfort. Dzieje się tak ze względu na wspomniane wcześniej szalejące hormony, a szczególnie progesteron i estrogen. W tym czasie też srom może zdecydowanie bardziej intensywnie reagować na dotyk. Jednym z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o ciąży jest zmiana koloru sromu. Może on wtedy stać się ciemniejszy niż zwykle, a w niektórych przypadkach nawet osiągnąć kolor delikatnie niebieski. Jest to tzw. objaw Chadwicka. W drugim trymestrze ciąży większość kobiet zaczyna odczuwać podrażnienie w okolicy intymnej ze względu na rozwijający się płód. W tym czasie spada również odporność kobiety na infekcje, dlatego zalecane jest wówczas szczególne zadbanie o strefę intymną i zachowanie higieny. W trzecim trymestrze srom kobiety zaczyna przystosowywać się do wielkiego wysiłku, jakim będzie poród.

Co dzieje się z wargami sromowymi po porodzie?

Po porodzie wargi sromowe powinny odzyskać swoją poprzednią wielkość, jak i kolor. Kobiety, które po porodzie odczuwają wyraźny obrzęk i ból warg sromowych bezwzględnie powinny się zgłosić do lekarza, gdyż nie jest to objaw typowy dla rekonwalescencji poporodowej. Podczas samego porodu następuje natomiast znaczne rozciągnięcie zarówno ścianek macicy jak i samej pochwy, które już nigdy nie powracają do pierwotnego stanu. Z tej przyczyny powstają dolegliwości takie jak chociażby: zbyt luźna pochwa czy nawracające infekcje grzybicze.

W jaki sposób można przywrócić wargi sromowe do ich poprzedniego stanu?

Kobiety, których wargi sromowe uległy uszkodzeniu w wyniku rozcięcia i nieumiejętnego późniejszego zszycia podczas porodu mogą skorzystać z plastyki warg sromowych, która przywróci im poprzednią wielkość i kształt. Równie popularne jest wykonywanie obkurczania pochwy przy pomocy lasera, który pozwala przywrócić jej poprzednią sprężystość. Laser ma działanie mało inwazyjne i jest wykonywane płytko pod powierzchnią skory, dlatego nie dość, ze jest bardzo skutecznym zabiegiem, to jednocześnie nie wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi bądź powikłaniami.

Więcej przydatnych informacji na temat rewitalizacji pochwy po ciąży i porodzie znajdziesz na stronie renomowanej kliniki medycyny estetycznej: http://www.skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/rewitalizacja-warg-sromowych/.