na-czym-polega-liposukcja

Wargi sromowe – charakterystyka żeńskiego sromu

Kobiece wargi sromowe, należące do organów płciowych, składają się z warg sromowych mniejszych i większych. W pierwszej kolejności chronią one wejście do macicy i stanowią główną i pierwszą barierę w ochronie jej przed czynnikami zewnętrznymi. Srom to również narząd uaktywniający się podczas współżycia, którego stymulacja dostarcza seksualnych doznań.

Wargi sromowe większe

Wargi sromowe większe widoczne są zazwyczaj gołym okiem u niemal każdej kobiety. Są to dwa fałdy skórne, wyposażone jednocześnie w tkankę tłuszczową. Jest to silnie ukrwiony organ i zarazem bardzo wrażliwy na dotyk i wszelkie innego rodzaju interakcje, w tym podrażnienia i stany zapalne, dlatego aby uniknąć dyskomfortu w okolicach intymnych należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Wargi sromowe mogą być niekiedy za małe. W takich przypadkach można zastosować ich wypełnienie. Taka przypadłość często dotyczy kobiet o bardzo niskiej wadze.

Wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe mniejsze bywają zazwyczaj mniejsze od tych jak sama nazwa wskazuje „większych”, a także znajdują się zdecydowanie bliżej wejścia do pochwy. Wargi sromowe mniejsze to jedynie niewielki fałd skórny, zazwyczaj o różowym kolorze. Wargi sromowe mniejsze można zarówno pomniejszyć jak i powiększyć. Powiększenie polega zazwyczaj na wstrzyknięciu specjalnego preparatu opartego o kwas hialuronowy. Pomniejszenie to natomiast zazwyczaj chirurgiczne wycięcie fragmentu fałdu skóry. Oprócz tych rozwiązań równie popularna jest reimplantacja własnego tłuszczu i wypełnienie nim sromu, co sprawia, że organizm automatycznie toleruje przeszczepioną w inne miejsce tkankę.

Jak powinny wyglądać wargi sromowe?

Wiele kobiet zastanawia się czy ich wargi sromowe mają odpowiedni kształt, wielkość, kolor itp. Prawda jest taka, że nie znajdziemy niemal dwóch identycznych warg sromowych. To część ciała, która należy do jednych z najbardziej indywidualnych. Możliwe jest jednak, że niektóre cechy wejścia sromu jak np. mocno powiększone wargi sromowe, bądź sinienie warg sromowych wprawią nas w zakłopotanie i nastręczą wątpliwości, co do poprawnego wyglądu warg. W większości przypadków nie należy wtedy panikować, a mieć na uwadze, że większość odstępstw od tzw. normy, którą jak już wspomniano ciężko wyznaczyć, tak naprawdę mieści się w dopuszczalnym kanonie. Zdarza się nawet, że paradoksalnie wargi sromowe mniejsze będą wystawały ponad większe, nie ma w tym niczego niepokojącego. Jeśli jednak wystające wargi sromowe powodują Twój dyskomfort, a może nawet przy ich przerośnięciu stanowią dla Ciebie drażliwy i krępujący problem podczas współżycia nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować swój problem z ginekologiem, który nadmieni, jakie są wskazania lub przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia lub powiększenia warg sromowych, gdy te są zbyt małe.

Plastyka warg sromowych

Plastyka warg sromowych należy do coraz popularniejszych zabiegów chirurgicznej medycyny estetycznej w obrębie narządów płciowych. Bywa również popularnie nazywana labioplastyką i przeprowadzana jest w renomowanych klinikach medycyny estetycznej, chociażby takich jak SkinClinic w Warszawie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest w takim przypadku wykorzystanie laseroterapii przy użyciu rewolucyjnego urządzenia MonaLisa Touch. Zabieg tego typu jest mało inwazyjny, a ponadto pozwala na precyzję i skutkuje krótkim czasem rekonwalescencji. Zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja po zabiegu jest kwestią indywidualną, przy czym przyjmuje się, że pierwsze 4-5 dni należy spędzić w łóżku. Oprócz labioplastyki laser może również zniwelować występujące w okolicy pochwy świąd i swędzenie, suchość, a także zrewitalizować pochwę po przebytym porodzie.

Więcej na temat plastyki warg sromowych i ceny zabiegu dowiesz się na stronie: http://www.skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/plastyka-warg-sromowych/.