Masaże bańką, antycellulitowe, wyszczuplające… Czy warto z nich korzystać?

Niemal każdy lubi otrzymywać masaże. Mają fenomenalne działanie rozluźniające oraz wiele innych właściwości prozdrowotnych. To świetne zwieńczenie męczącego dnia albo najprzyjemniejszy element rehabilitacji. W czym tkwi sekret skuteczności tego zabiegu? Jaki typ masażu jest zalecany przy danej dolegliwości?

Zabieg znany starożytnym

Masaże znamy już ze starożytności. Początkowo był on… uzupełnieniem technik religijnych. Był też naturalną metodą leczniczą na terenie Chin oraz Indii, zaś starożytni Grecy odkryli użyteczność masaży przed zawodami sportowymi. Było to jednak bardziej nacieranie skóry tłustymi olejkami niż uciskanie spiętych mięśni. Według anegdot słynny Juliusz Cezar leczony był za pomocą głaskania i szczypania. Potem jednak historia masażu urywa się. Kolejne wzmianki można znaleźć dopiero w źródłach z XVI wieku, kiedy to Pare zaproponował masaż techniką uciskową.

Rodzaje masaży

Obecnie istnieje wiele technik wykonywania masaży. Salony SPA czy kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii oferują zabiegi z wykorzystaniem bańki chińskiej, gorących kamieni, czekolady, stempli ziołowych, a także masaże aromatyczne czy sportowe. Warszawska klinika SkinClinic (https://skinclinic.pl) oferuje masaż rehabilitacyjny, antycellulitowy, bańką chińską czy detoksykujący. Korzystając z usług specjalistów możemy być pewni, że masaż zostanie odpowiednio dobrany do naszych potrzeb i przyniesie zadowalające efekty.

Efekty masażu

Czego można się spodziewać po masażu? Poza relaksem, masaż zapewnia wiele innych korzyści. To przede wszystkim pobudzenie krążenia i odżywienie skóry. Odpowiednio wykonany masaż zmniejszy obrzęki, uaktywni funkcję gruczołów skórnych, zlikwiduje zbyt duże napięcie mięśni. Zabieg o charakterze detoksynującym (na przykład wykorzystujący wyciąg z kawy) usunie toksyny znajdujące się w skórze i zapewni dodatkowe oczyszczenie. Możliwe jest także połączenie masażu z peelingiem wygładzającym skórę.

Czy masaże mogą zniwelować cellulit?

Popularnością cieszy się masaż antycellulitowy. To zabieg z wykorzystaniem technik modelujących ciało, który wpłynie nie tylko na poprawę krążenia, ale również rozbije tkankę tłuszczową i ujędrni skórę. Taki masaż jest także zalecany po zabiegach laserowych czy liposukcji, ponieważ może przyspieszyć efekty. Sprawdza się także jako element kuracji odchudzającej. Zabieg antycellulitowy przyniesie największe rezultaty w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Nie można go wykonywać w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi.

W walce z cellulitem pomocny okaże się również masaż bańką chińską (http://skinclinic.pl/zabiegi-na-cialo/c36-cellulit/masaz-banka-chinska). Taki rodzaj masażu przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu ułatwia schudnięcie. Bańka może być wykonana z gumy, szkła lub bambusa. Bańki zasysają się na skórze, a masażysta podciąga je lub wykonuje nimi ruchy okrężne. Zabieg może trwać nawet godzinę. Ma dużo więcej właściwości niż tylko działanie antycellulitowe.

Masaże w walce z bólem

Masaż bańką chińską wykorzystywało się niegdyś podczas… przeziębień. Obecnie to także metoda walki z bólem kręgosłupa i dolegliwości mięśniowych. Masaże często są uzupełnieniem fizjoterapii czy rehabilitacji. Redukują napięcie mięśniowe oraz stres. Mogą także pomóc przy nerwobólach albo problemach ze stawami. Relaksacyjny charakter zabiegu podniesie samopoczucie psychiczne i ułatwi radzenie sobie ze stresem.

Kiedy zrezygnować z masażu?

Jak w przypadku każdego zabiegu, również do masażu istnieją pewne przeciwskazania. Jeśli chodzi o masaż bańką chińską, nie wolno go wykonywać między innymi podczas ciąży, miesiączki, w przypadku występowania żylaków albo chorób skórnych. Specjalista pomoże wykluczyć ewentualne przeciwskazania do zabiegu