Jak zmienia się ciało podczas ciąży?

Dziewięć miesięcy poprzedzające poród to nie lada wyzwanie dla organizmu. Nagle przyszła mama musi dbać o siebie, mając na uwagę rozwijającego się w niej maluszka. Obowiązkowe kontrole lekarskie oraz pilnowanie diety czy wystrzeganie się używek to oczywiste zalecenia. Poza tym warto… uprawiać sport. Tak, nawet w stanie błogosławionym można ćwiczyć fizycznie – oczywiście dobierając aktywności rozsądnie. To dobry sposób na ułatwienie sobie powrotu do wagi po porodzie, ponieważ ciało, które nie straciło kondycji będzie łatwiejsze do wymodelowania. Niestety, trudniej jest przeciwdziałać zmianom, które zachodzą w okolicach miejsc intymnych. Z jakimi problemami zmagają się świeżo upieczone mamy?

Zespół rozluźnionej pochwy

Kiedy dziecko rozwija się w macicy, ciało kobiety musi się do tego przystosować. Natomiast naturalny poród wiąże się z rozciągnięciem pochwy. Oznacza to także rozluźnienie się mięśni dna miednicy i nadmierne rozciągnięcie skóry. Jak zespół rozluźnionej pochwy wpływa na codzienne życie? Niestety, może on znacznie zmniejszyć poziom satysfakcji ze współżycia, przez co kobiety po porodzie często ograniczają życie seksualne lub całkowicie z niego rezygnują. Zupełnie niepotrzebnie! Zespół rozluźnionej pochwy można wyleczyć prostym zabiegiem. Klinika SkinClinic specjalizująca się w ginekologii estetycznej oferuje zabieg obkurczania pochwy za pomocą nowoczesnego lasera MonaLisa Touch przeznaczonego do zabiegów w miejscach intymnych. Dzięki naświetlaniu wiązkami lasera, ścianki pochwy stają się bardziej naprężone, a kobiety po porodzie znowu mogą czerpać radość z życia seksualnego. Zabieg laserowy jest małoinwazyjny, jednak przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na niego należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwe przeciwskazania. Szczegółowe informacje na temat zabiegu MonaLisa Touch dostępne są na stronie http://skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/monalisa-touch/.

Wstydliwy problem nietrzymania moczu

Wiele kobiet nie przyznaje się do nietrzymania moczu. Warto jednak powiadomić o tej dolegliwości lekarza, kiedy tylko problemy się pojawią. Po ciąży jest to całkiem możliwe. Jest to na tyle powszechny problem, że dostępnych jest kilka metod leczenia. Dobrze jest się na nie zdecydować, ponieważ nietrzymanie moczu wiąże się często z obniżoną samooceną, kompleksami i ograniczeniem życia towarzyskiego. Nie warto pozwalać sobie na taki stres! Jak można zwalczyć tę dolegliwość? Zazwyczaj na początku proponuje się leczenie farmakologiczne. Jeżeli to nie wystarcza, wtedy zaleca się specjalne zabiegi. Możliwości jest kilka. Jednym ze sposobów leczenia nietrzymania moczu jest wszczepianie taśmy pod cewkę moczową. Skuteczną metodą jest zabieg laserowy, który wzmacnia ścianki pochwy, poprawiając kąt nachylenia cewki. Zabiegi laserowe są coraz częściej wybierane, ponieważ umożliwiają szybkie zlikwidowanie krępującego problemu – wyjaśniają Specjaliści Kliniki Skin Clinic (http://skinclinic.pl/).

Zmiana wyglądu

Niektórym kobietom trudno jest zaakceptować zmiany w wyglądzie, które wiążą się z ciążą. Warto jest przygotować się na nie zawczasu i dbać o siebie jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Aby zminimalizować pogorszenie się kondycji skóry i włosów, należy stosować odpowiednie kremy, balsamy lub odżywki. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, można też ćwiczyć fizycznie, dzięki czemu po porodzie łatwiej będzie wrócić do idealnej sylwetki.